معرفی 7 نوع از بهترین فیلترهای تصفیه آب

فیلترهای تصفیه آب | کیفیت آب آشامیدنی در سلامت ما تاثیر بسیار زیادی دارد بنابراین ما باید آب مصرفی خودمان را کنترل و بررسی کنیم و برای سلامت هرچه بیشتر آن نیاز است تا در مرحله‌ی مصرف خود به تصفیه آب بپردازیم. دستگاه های تصفیه آب با استفاده از فیلترهای مختلف تمامی ناخالصی ها و مواد مضر موجود در آب مثل یون ها باکتری ها گل و لای رسوب و کلر را به خود جذب میکنند و آبی سالم که برای بدنمان ضروری است را در اختیارمان میگذارد.

مدت زمان موردنیاز برای مطالعه : 12 دقیقه

فیلتر هایی که دستگاه های تصفیه آب از آنها استفاده میکنند عموما شبیه به هم هستند اما هر کدام از آن ها وظیفه خاص و زمان سرویس دهی متفاوتی دارند. در این مقاله برای آشنایی هرچه بیشتر با فرآیند تصفیه آب توسط دستگاه‌های آب تصفیه کن، 7 نوع از بهترین فیلترهای تصفیه آب را معرفی و توضیح خواهیم داد.

  1. فیلتر پلی پروپیلن

این فیلتر معمولا در ورودی دستگاه ها قرار میگیرد و به سادگی قابل رویت است.به همین خاطر به فیلتر تصفیه آب ورودی و یا فیلتر مرحله اول نیز معروف است. جنس این فیلتر از پلی پروپیلن یکی از پر مصرف ترین پلیمرها در جهان است و به صورت پنبه مانند و پنبه‌ی فشرده ساخته و تولید می‌شود. این الیاف حول یک استوانه تابانده میشود و طراحی ان طراحی لایه لایه ای است. این نوع طراحی به این خاطر است که ظرفیت پذیرش آلودگی ها بیشتر شده و گل و لای با سرعت کمتری به لایه های بیرونی نفوذ کنند.

 

وظیفه اصلی این فیلتر تصفیه فیزیکی آب است و مثل یک صافی است که آلودگی های معلق موجود در آب مثل گل و لای پوسیدگی و زنگ زدگی لوله ها و کلا هر ذره ای که با چشم قادر به دیدن آن‌ها هستیم  فیلتر میکند. دقت تصفیه این فیلتر برای از بین بردن ذرات معلق درشت تا  5 میکرون می باشد. هر چه قدر این عدد کوچکتر باشد کیفیت اب خروجی بهتر میشود در نتیجه آب خروجی از فیلتر 1 میکرون به مراتب از آب خروجی از فیلتر 5 میکرون تمیز تر است.

نکته فیلتر 1 میکرون مشکل افت فشار آب را دارد چون دقت بالایی دارد و عمر کمتری خواهد داشت.

از فیلتر الیافی در صنایع مختلف از جمله صنایع بهداشتی، دارویی و مواد غذایی مورد استفاده‌ی وسیعی قرار می‌گیرند و عملکرد این فیلترها فقط محدود به حذف عوامل فیزیکی نامطلوب از آب است و هیچ ‌تأثیری بر روی مواد شیمیایی و یا از بین بردن باکتری‌ها ندارند. زمان تعویض این فیلتر بستگی به میزان مصرف و تغییر رنگ و سختی آب دارد به طوریکه هرچقدر سختی آب و یا املاح آلوده آب بیشتر باشد این فیلتر سریع تر فرسوده شده و شما باید آنرا تعویض کنید. عمر این فیلتر ها معمولا بین 3 تا 6 ماه است و در صورتیکه سختی آب بیشتر باشد این مدت به 1 ماه هم میرسد.

 

 

  1. فیلتر کربن پودری

این فیلتر از پوسته نارگیل ساخته شده و معمولا بعد از فیلتر الیافی در دستگاه قرار میگیرد. کربن بدست آمده از پوسته نارگیل، با اینکه حدود 20% گرانتر از سایر انواع است، به دلیل راندمان بالاتر، بیشتر استفاده میشود و رایج تر می‌باشد.این فیلتر از هزاران سال پیش برای تصفیه آب استفاده میشده و به این صورت بوده که یک کوزه را پر زغال میکردند و آب را داخل آن میریختند و اجازه میدادند آب از لابه لایه آن ها عبور کرده و به بیرون بریزد .

همانطور که از اسم این فیلتر مشخص است این فیلتر شامل دانه هایی است که دارای روزنه های بسیار ریز بوده که جنس آن ها از کربن میباشد و هنگامی که به آب برخورد میکند ، آب به تمامی روزنه ها ، ورود کرده و در ارتباط با کربن قرار میگیرد و چون کربن خاصیت تصفیه آب را دارد آبی پاکیزه را در اختیار شما قرار میدهد.

این فیلتر  قابلیت این را دارد که مواد سمی‌ مانند کلر و همچنین سایر موادی که برای کشتن حشرات و آفت‌های موجود در آب استفاده می‌شود را از بین ببرد و مواد شیمیایی موجود در آب را جذب خودش میکند. همچنین در کاهش بو طعم و مزه نا خوشایند آب هم تاثیر بسزایی دارد. کلر در آب آشامیدنی باعث ریزش مو و چروک شدن پوست بدن انسان می‌شود و از فواید نوشیدن آب تصفیه‌شده برای پوست صورت همین حذف کلر از آن است.

محدودیت این فیلتر این است که این فیلتر توانایی حذف باکتری ها و میکروب ها را ندارد و برای حذف رسوبات از آب نیز مناسب نیستند زیرا چسبیدن این مواد به سطح آن باعث کاهش سطح کربن برای تصفیه آب شده و کارایی آن را به شدت کاهش می‌دهد. به همین دلیل، معمولاً از فیلتر های مرحله 1 برای جذب رسوبات استفاده می‌شود. این فیلترها علاوه بر افزایش کارایی فیلترهای کربنی، طول عمر آنها را نیز افزایش می‌دهند.

زمان تعویض این فیلتر هم مانند فیلتر اول هر ۴ الی ۶ ماه می‌باشد.

 

 

  1. فیلتر کربن بلاک

کربن این فیلتر فشرده تر از کربن پودری است و مکمل فیلتر مرحله دوم تصفیه آب است.  فیلتر کربن بلاک از جنس پوسته نارگیل است و کربن اکتیو فشرده شده‌ای است که میلیون‌ها منافذ ریز دارد و یک تکه استوانه ای شکل است که دور تا دور آن با نوار توری شکل پوشانده شده است. استفاده از‌ترکیبات طبیعی گیاهی پوسته نارگیل باعث می‌شود تا آب عاری از هرگونه ماده شیمیایی شود و برای سلامتی عوارض نامناسبی وجود نداشته باشد.

این فیلتر معمولا بعنوان فیلتر مرحله سوم و به ندرت مرحله دوم در دستگاه های خانگی استفاده میشود و هم باعث حذف برخی آلاینده های شیمیایی آب مانند کلر و مشتقات آن  است و هم میتواند ذرات کربنی آزاد شده از فیلتر دوم و بطور کلی ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرون را حذف کند.

برخلاف بعضی از فیلترهای دیگر که بودن یا نبودن ‌آن‌ها در انجام فرآیند تصویه آب ضروری محسوب نمی‌شود، فیلتر کربن بلاک یکی از فیلترهای ضروری است که اگر مورد استفاده قرار نگیرد تصفیه آب ممکن نمیشود و زمان تعویض آن بستگی به میزان آلاینده های شیمیایی و مصرف آب دارد و تقریبا زمان مناسب برابر با 6 ماه برای آب های شهری است.

 

  1. فیلتر ممبران

این فیلتر، فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب است و از لایه های بسیار زیادی تشکیل شده که بسیار فشرده اند و در هم به دور استوانه ای تنیده شده اند و آب باید به ناچار وارد هر کدام از این لایه ها شود . هر کدام از این لایه ها یک وظیفه خاصی به عهده دارند.

اساس کار این فرایند بر عبور ملکولهای غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز  است. این غشاءها به صورتی ساخته شده اند که ملکولهای خنثی را براحتی از خود عبور می دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد.

این فیلتر بسیار دقیق است به طوریکه میتواند تمامی ناخالصی های محلول در آب مثل باکتری ها ، قارچ ها و انگل ها را حذف کند و تقریبا می‌تواند ۹۸ درصد از آلاینده‌هایی را که در آب وجود دارد را از بین ببرد. به عبارت دیگر سختی و سنگینی آب را پایین آورده و همچنین قادر است آب شور را به آب شیرین تبدیل کند  ورود هر یک از این مواد به بدن ما می‌تواند بیماری‌های زیادی را به وجود بیاورد و تهدید جدی برای سلامتی بدن انسان محسوب می‌شوند. به همین دلیل فیلتر ممبران با از بین بردن این مواد و همچنین سایر فلزات سنگین و مضر، نقش مهمی ‌را در حفظ سلامتی آب آشامیدنی ایفا می‌کند.

زمان تعویض آن نسبت مستقیم با میزان آلودگی و مصرف آب و همچنین زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه دارد. اما در حالت کلی برای آب شهری دوره تعویض آن هر دو سال یکبار است.

 

  1. فیلتر پست کربنی

این فیلتر معمولا بعداز فیلتر ممبران قرار میگیرد و همانطور که از اسم آن معلوم است مرحله نهایی در فرایند تصفیه آب است. این فیلتر تاثیرات ناشی از ماندگاری آب در داخل مخزن مثل بو و طعم ناخوشایند را از بین برده و باعث بهبود طعم آب مصرفی می شود و به همین علت اهمیت بیشتری دارد.

این فیلتر دارای کربن پودری فعال است و سمی ترین ترکیبات آلی موجود در آب که در مراحل قبل حذف نشده اند را جدا کرده و از بین میبرد.  آبی که وارد این فیلتر شده از ۴ فیلتر قبلی عبور کرده و تقریباً پاکسازی شده است  به همین خاطر عمر فیلتر پست کربن نسبت به فیلترهایی که در مراحل قبل مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیشتر است.معمولاً عمر مفید فیلترهای پست کربن تا یک سال است و پس از آن خاصیت خود را از دست می‌دهند و باید تعویض فیلتر تصفیه آب شوند.

 

 

  1. فیلتر مینرال و قلیایی

این فیلتر به شکل کپسولی پر شده از دانه های مواد معدنی بوده و معمولا دارای پوسته ای به رنگ زرد و گاها شفاف و بی رنگ است و دارای سنگ‌های معدنی مفید است که سبب می‌شود آب تصفیه شده خاصیت معدنی نیز داشته باشد.

وظیفه این فیلتر این است که املاح مفید مثل کلسیم ، منیزیم ، سدیم را که از آب آشامیدنی حذف شده به آن بر میگرداند. فیلترهای مراحل قبل به دلیل خاصیت پالایندگی بالا، املاح موجود در آب را به خودشان جذب میکنند که این فرآیند اگرچه باعث ایجاد آبی سبک می‌شود، اما بخش زیادی از املاح مفید موجود در آب نیز از بین می‌روند و در بعضی موارد آب طعمی تلخ پیدا میکند.اما این فیلتر مواد معدنی مهمی‌ را که در آب وجود دارند و برای بدن مفید هستند، به آب برگرداند.

معمولا PH  آب خروجی از فیلتر مینرال به شدت کاهش پیدا میکند و وقتی از فیلتر قلیایی کننده عبور میکند این مشکل حل شده و آب خاصیت ضدسرطانی و آنتی اکسیدانی پیدا میکند.عمر این فیلتر ها معمولا 2 سال است.

 

  1. فیلتر اشعه ی فرا بنفش

این فیلتر از یک ترانس و یک محفظه استیل که حاوی لامپ UV باریک  است و وظیفه تولید اشعه فرا بنفش را دارد. از این فیلتر در جهت ضدعفونی آب از آلودگی باکتریولوژی و میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد و موثر ترین روش در استریل سازی آب است. این فیلتر دقیقا عملکردی شبیه پرتوی ماوراء بنفش خورشید در طبیعت دارد و همانطور که باعث ضد عفونی سطوح در معرض تابش می شود این فیلتر هم دارای لامپی است که با تولید این پرتو باعث ضدعفونی و باکتری زدایی مضاعف آب می شود.

لازم به ذکر است که این فیلتر فقط خاصیت میکروب زدایی  دارد و باید در کنار بقیه فیلتر ها استفاده شود.انواع مختلفی از این فیلتر طراحی شده که ابعاد آن به میزان آبی که از عبور میکند بستگی دارد.

 

با استفاده از تمامی فیلتر هایی که به شما معرفی کردیم میتوانید کیفیت آب مصرفی خود را بالا ببرید و از ورود آلاینده ها و هر آنچه که برای سلامتیتان مضر است ، جلوگیری کنید. فقط فراموش نکنید که فیلتر ها را در زمان اعلام شده از سوی شرکت سازنده تعویض کنید در غیر این صورت باعث تولید آب ناسالم و آسیب رسانی به فیلتر های دیگر و پمپ خواهد شد.

ایران کنفتک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *