تصفیه آب فاضلاب | پکیج تصفیه آب فاضلاب چگونه کار می‌کند؟

تصفیه آب فاضلاب

از آنجا که شهرنشینی رو به افزایش است یکی از مهمترین مسایلی که زندگی همه را درگیر کرده است کمبود آب و آب‌های زیرزمینی است. پکیج تصفیه فاضلاب یکی از اصلی ترین روش‌ها برای حل مشکلات ناشی از کمبود آب در کشور است.

در این مقاله برای شما درباره‌ی نحوه‌ی کارکرد پکیج تصفیه آب فاضلاب توضیح خواهیم داد.

(زمان مطالعه 2 دقیقه)

 

پکیج تصفیه آب فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه آب فاضلاب یک تصفیه خانه‌ی کامل و قابل حمل است که از یک تصفیه خانه‌ی عادی کوچکتر است اما تمامی واحدهای یک تصفیه خانه ی عادی مانند مخزن هوادهی یا مخزن ته نشینی و مخزن تماس کلر را داراست. این پکیج برای تصفیه فاضلاب و پساب تولیدی حاصل از شستشو و نظافت در مجتمعات مسکونی و اداری است. جنس این پکیج‌ها معمولا از نوع فلز یا بتن است.

 

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب:

  • اشغال فضای کم
  • قیمت مقرون به صرفه
  • قابلیت انتقال پکیج به محلی دیگر پس از نصب و راه اندازی

 

فرآیند تصفیه در پکیج‌های تصفیه آب فاضلاب:

مرحله‌ی اول:

اب فاضلاب

در این مرحله انواع جامدات شناور در فاضلاب حذف یا ته نشین می‌شوند. این بخش شامل آشغال گیر، دانه گیر و چربی گیر است که به وسیله ی این بخش ها تمامی جامدات معلق آب مانند شن، ماسه، روغن، مواد پلاستیکی و چربی از آن جدا می‌شوند. مواد ته نشین شده که به اصطلاح به آن لجن اولیه گفته می‌شود با استفاده از پمپاژ تخلیه می‌شوند.

این مرحله بیشتر لجن ها را از بین می‌برد اما همچنان آب فاضلاب مناسب نیست و آب فاضلاب از مخزن اولیه به سیستم ثانویه منتقل می‌شود.

 

مرحله‌ی دوم:

پساب فیلتر شده در تصفیه اول به سیستم ثانویه منتقل می‌شود. در این مرحله هوادهی و تصفیه بایولوژیکی صورت می‌گیرد. این فرآیند که به آن لجن فعال نیز گفته می‌شود به این صورت است که در آن هوا از طریق مخزن‌های هوادهی به آب فاضلاب وارد می‌شوند و از این طریق باکتری هایی در آن رشد می‌کنند که برخی از مواد آلی را تجزیه خواهند کرد.

بعد از هوادهی مواد ته نشین شده که به آن لجن ثانویه گفته می‌شود دوباره به مخزن هوادهی هدایت می‌شوند.

 

مرحله‌ی سوم:

در پکیچ تصفیه  فاضلاب معمولا مرحله ی سوم  وجود ندارد اما اگر قصد استفاده مجدد از آب فاضلاب را دارید تصفیه مرحله‌ی سوم ضروری است. این بخش از تصفیه که به آن تصفیه پیشرفته نیز می‌گویند آلاینده‌هایی که در مراحل گذشته حذف نشدند را نابود می‌کند.

از آنجا که در این مرحله آب ضدعفونی می‌شود معمولا در این مرحله از کلر ازون و یا اشعه ماورای بنفش استفاده می‌گردد.

 

مقالات مرتبط:

 

 

www.aerzen.com

 

ایران کنفتک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *