آب چیست؟

آب چیست؟

در این مقاله درباره سوال آب چیست ، تعریف آن و فرمول شیمیایی آن خواهیم خواند .

آب چیست؟

آب یک ترکیب شیمیایی بی مزه، بی رنگ و بی بو است که باعث پدید آمدن حیات در کره زمین شده است. بیش از ۷۱٪ سطح کره زمین را آب پوشانده‌است. بالغ بر۶۰–۶۳٪ وزن بدن مردان و تقریباً ۵۲–۵۵٪ وزن بدن زنان از آب تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن H2O به معنی یک اتم اکسیژن و 2 اتم هیدروژن می‌باشد که دارای پیوند مولکولی بسیار محکمی است. هر مولکول از یک اکسیژن و دو اتم هیدروژن ساخته شده است که توسط پیوندهای کووالانسی قوی نگه داشته می‌شوند.

 

آب چیست

انواع اشکال آب

آب به سه شکل مختلف روی زمین یافت می‌شود:

  • گاز
  • جامد
  • مایع

شکل آب بستگی به دمای آن دارد. در اکثر نقاط کره زمین آب به صورت مایع در رود ها ، دریاها و اقیانوس ها جریان دارد. همچنین این ترکیب شیمیایی به صورت یخ در دو قطب شمالی و جنوبی به صورت طبیعی یافت می شود. در جو نیز این ماده به صورت بخار موجود است. تمامی موجودات روی کره زمین به شکلی به آب نیاز دارند و حسات آنها وابسته به وجود آب است. انسان ها ، گیاهان و جانوران می‌توانند هفته ها بدون غذا باشند، اما فقط می‌توانند تنها چند روز بدون آب زندگی کنند. بیش از ۷۱٪ سطح کره زمین را آب پوشانده‌است. چیزی حدود ۳۶۰ میلیون از ۵۱۰ میلیون کیلومتر مربع که با این همه تنها ۳ درصد از آب‌های کره زمین شیرین و قابل نوشیدن است. باقی آب موجود روی کره زمین به خاطر حل شدن انواع نمک ها و دیگر مواد برای نوشیدن مناسب نیست. البته از همین 3 درصد آب قابل نوشیدن نیز 2 درصد در دو قطب شمال و و جنوب به شکل یخ در دسترس است که عملا برای انسان قابل استفاده نیست.

آب در تمام عرصه های زندگی نقش اساسی دارد. برای مثال حدود 70 درصد آب شیرین مصرفی انسان در کشاوری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ماهیگیری در آبهای شیرین نیز یکی از منابع اصلی درآمد و تغذیه انسان های می باشد. در کاربردهای سرمایش و گرمایش خانگی و صنعتی از مقادیر زیادی آب و بخار استفاده می‌شود. در عین حال آب به عنوان یک حلال در بسیار از مصارف صنعتی و خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

چرخه طبیعی آب چیست؟

چرخه آب یا هیدرولوژی (Hydrology) ، یک چرخه مداوم است که در آن آب تبخیر می‌شود ، به داخل هوا میرود و بخشی از ابر می‌شود ، با بارندگی به زمین می‌افتد و دوباره تبخیر می‌شود. این دوباره و دوباره در یک چرخه بی‌پایان تکرار می‌شود. بارها و بارها آب از جامد به مایع به یک گاز در حال تغییر و تغییر است.

[aparat id=’JfRPU’]

بارش ، باعث ایجاد رواناب (آب رود) می‌شود که از سطح زمین عبور میکند و به پر شدن دریاچه ها و رودخانه ها کمک میکند. همچنین از طریق دهانه‌های موجود در خاک ، نفوذ کرده یا به سمت پایین حرکت میکند تا سفره های آب زیر زمین را دوباره پر کنند. در بعضی مناطق نسبت به سایر مناطق میزان بارش بیشتر است. این مناطق معمولاً نزدیک اقیانوسها یا سطوح بزرگ آب هستند که اجازه می‌دهند آب بیشتری تبخیر شود و ابرها را تشکیل دهند.

سختی آب

سختی آب یعنی وجود نمک های انحلال پذیر کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، روی و آلومینیم در آب. مقدار سختی آب به عواملی مثل بستر جریان آب در سطح و زیر زمین بستگی دارد. سختی آب در طول زمان نیز تغییر می کند. معمولاً سختی آب در فصل های بارانی، کم و در فصل های خشک، زیاد می‌شود.

سختی آب را میتوان به دو دسته ی

  1. سختی موقت
  2. سختی دائمی

تقسیم بندی کرد.

با حرارت دادن به آب ، در سختی موقت، املاح بي كربنات كلسيم و منيزيم از حالت محلول خارج شده و به صورت غير محلول در می آید. اما در سختی دائمی آب با حرارت دادن ، املاح موجود در آب از حالت محلول خارج نمی شوند. ادامه مطلب را در مقاله سختی گیر رزینی بخوانید

مقالات مرتبط

 

 

برای خرید رزین کاتیونی و خرید رزین آنیونی کلیک کنید.

ایران کنفتک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *